IMPLANTY ZĘBÓW
Implanty to niewielkie metalowe elementy o gwintowanej powierzchni. Wszczepiamy je w kość żuchwy lub szczęki. Implanty wykonane są z tytanu, który jest materiałem biokompatybilnym, nie jest więc odrzucany przez organizm. Dzięki temu implanty integrują się z tkanką kostną. Obrasta je ona, a wtedy przejmują funkcje naturalnych korzeni zębowych i stają się stabilną podstawą dla wybranej odbudowy protetycznej – korony, mostu bądź protezy.
Jakie korzyści dają implanty zębowe?
Stabilność – implanty zapewniają stabilne umocowanie pracom protetycznym. Osadzone na nich uzupełnienia nie przemieszczają się w jamie ustnej i nie wypadają, co zapewnia Pacjentowi komfort ich użytkowania.
Funkcjonalność – odbudowa na implantach przywraca pełną funkcjonalność jamy ustnej. Prac na implantach używa się tak jak własnych zębów, pozwalają na gryzienie wszystkich pokarmów, nawet tak twardych jak jabłka czy orzechy.
Spowolnienie zaniku kości – w przypadku braków zębowych kość traci swoje naturalne obciążenie, przez co zaczyna ulegać stopniowemu zanikowi. Z czasem efektem tego procesu staje się między innymi postarzenie twarzy. Przy zastosowaniu implantów siły żucia są przenoszone w fizjologiczny sposób na kość. Odzyskuje ona zatem swoje obciążenie i proces jej zaniku zostaje spowolniony.
Komfort – uzupełnienia na implantach są komfortowe w użytkowaniu. Nie trzeba się do nich przyzwyczajać, Pacjent od razu czuje się z nimi jak z własnymi zębami. Co ważne, protezy na implantach nie posiadają części podniebiennej, a zatem nie blokują znajdujących się na podniebieniu receptorów. Dzięki temu można w pełni cieszyć się smakiem potraw.
Lekarze zajmujący się implantami
MICHAŁ POSTURZYŃSKI
Specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog, lekarz stomatolog
Kierownik Specjalistycznej Poradni Stomatologicznej
Jestem lekarzem stomatologiem z 20-letnim doświadczeniem w zawodzie, specjalistą chirurgii stomatologicznej. Przez dziesięć lat pracowałem w szpitalu w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
MICHAŁ POSTURZYŃSKI
Specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog, lekarz stomatolog
Kierownik Specjalistycznej Poradni Stomatologicznej
Jestem lekarzem stomatologiem z 20-letnim doświadczeniem w zawodzie, specjalistą chirurgii stomatologicznej. Przez dziesięć lat pracowałem w szpitalu w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
Leczenie implantologiczne krok po kroku
- Konsultacja – pierwszym krokiem jest wizyta konsultacyjna połączona z diagnostyką. Przegląd stomatologiczny i wywiad lekarski pozwalają ocenić stan zdrowotny jamy ustnej oraz ogólny stan zdrowia Pacjenta, poznać ewentualne przeciwwskazania, a także zaznajomić się z potrzebami i oczekiwaniami Pacjenta. Diagnostyka oparta jest przede wszystkim na tomografii CBCT, która pozwala na dokładną ocenę warunków kostnych i precyzyjne zaplanowanie rozmieszczenia implantów.
- Zabiegi przygotowawcze – kolejny krok zależy od indywidualnych warunków anatomicznych Pacjenta. Jeżeli stan i ilość jego tkanki kostnej nie są wystarczające, przeprowadzamy dodatkowe zabiegi, takie jak sterowana regeneracja kości czy podniesienie dna zatoki szczękowej.
- Cyfrowe projektowanie – na podstawie nałożonych na siebie tomografii i skanu wewnątrzustnego ustalamy położenie implantów w ten sposób, by zapewnić bezpieczeństwo sąsiednim zębom, nerwom, naczyniom krwionośnym i zatokom szczękowym, a samym implantom odpowiednie umiejscowienie i nachylenie. Przygotowujemy chirurgiczne szablony, które wykorzystamy przy implantacji, aby zrealizować nasz projekt.
- Implantacja – wszczepienie implantów to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu. Polega na wkręceniu implantów w kość żuchwy lub szczęki. Zastosowanie szablonów chirurgicznych zapewnia wysoką precyzję rozmieszczania implantów.
- Okres gojenia – po implantacji trzeba odczekać, aż zagoją się naruszone tkanki, a implanty zintegrują z tkanką kostną. Warto zaznaczyć, że rekonwalescencja nie jest uciążliwa i nie wymaga wzięcia urlopu w pracy.
- Założenie śrub gojących – po zagojeniu tkanek i integracji implantów z kością, odsłaniamy implanty i zakładamy na nie śruby gojące, które przez okres co najmniej dwóch tygodni będą profilować dziąsło.
- Skan wewnątrzustny – skanujemy uzębienie, uzyskując w ten sposób wzornik, na podstawie którego technik dentystyczny przygotuje odpowiednie uzupełnienie protetyczne. Skan to znacznie doskonalsza metoda niż tradycyjne pobieranie wycisków, bardziej komfortowa dla Pacjenta i pozwalająca na dużo lepsze dopasowanie uzupełnień.
- Mocowanie pracy protetycznej – zakończeniem leczenia jest zamocowanie finalnej pracy protetycznej.
W naszej Poradni duże zabiegi implantologiczne przeprowadzane są jednocześnie przez dwóch specjalistów chirurgii stomatologicznej
Cyfrowe projektowanie i szablony implantologiczne
Położenie implantów planujemy cyfrowo w specjalnym programie komputerowym na podstawie danych uzyskanych dzięki tomografii i trójwymiarowemu skanowi uzębienia. Projektujemy rozmieszczenie implantów tak, by implantacja przyniosła jak najlepsze efekty, jednocześnie była w pełni bezpieczna, a implanty omijały takie struktury jak nerwy, naczynia krwionośne czy zatoki szczękowe. Aby wcielić te założenia w życie drukujemy szablon implantologiczny, wyposażony w prowadnice i ograniczniki. Jego zastosowanie pozwala nam z największą precyzją umieścić implanty w wybranych miejscach.
Implantacja bez bólu
Wszczepianie implantów odbywa się w znieczuleniu. Stosujemy znieczulenie komputerowe. Ilość środka znieczulającego, jego tempo podawania i ciśnienie są kontrolowane przez procesor. Dzięki temu aplikacja odbywa się w sposób fizjologiczny, a uczucie rozpierania tkanek, będące źródłem bólu i dyskomfortu w tradycyjnych znieczuleniach strzykawkowych, zostaje ograniczone do minimum. Co więcej, znieczulenie komputerowe nie wywołuje odrętwienia.
Natychmiastowa odbudowa protetyczna
Na implantach o dobrej stabilizacji pierwotnej możemy od razu w dniu zabiegu zainstalować tymczasowe uzupełnienie protetyczne – nie trzeba w tym celu czekać na zagojenie tkanek i integrację implantów z kością. Już w dniu zabiegu Pacjent opuszcza gabinet z nowymi zębami. Taka odbudowa jest w pełni funkcjonalna. Po okresie gojenia zostaje ona wymieniona na rekonstrukcję docelową.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
W Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego leczymy kompleksowo i z dbałością o komfort Pacjenta.
O potędze implantów – czyli korzystajmy z tego co nam daje nauka i technika!
Nasza Poradnia jest liderem we wprowadzaniu i wykorzystaniu technologii cyfrowych.
Przed leczeniem implantologicznym robimy Pacjentowi tomografię oraz skan 3D uzębienia. W specjalnym programie komputerowym obrazy te nakłada się, wirtualnie planuje się położenie zębów, które trzeba uzupełnić, wtórnie planuje się położenie implantów.
Na tej podstawie drukuje się szablon implantologiczny, który ma specjalne prowadnice i ograniczniki.
Co daje nam ta technologia?
Przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie odbudowy protetycznej dzięki właściwej odległości, nachyleniu i położeniu implantu w stosunku do korony protetycznej. Korona ma właściwy kształt, a dziąsło nie choruje.
Nie wszczepiamy implantów „z ręki” oraz bez wcześniejszego zaplanowania ich położenia.
Planowanie daje również bezpieczeństwo.
Bezpieczne są sąsiednie zęby, nerwy, naczynia krwionośne czy zatoka szczękowa.
Na podstawie planu 3D określa się czy konieczne są dodatkowe zabiegi jak augmentacja, sinus-lift bądź osteoplastyka.
Implant = ząb
Zabieg wszczepienia pojedynczego implantu jest najczęściej wykonywany u osób młodych, najczęściej z powodu braku jednego z zębów przednich.
Natychmiastowe obciążenie implantu
Na implantach o dobrej stabilizacji pierwotnej można od razu zainstalować koronę tymczasową, którą wymienia się na koronę ostateczną po kilku miesiącach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku nagłej utraty zębów przednich. Zadowolony Pacjent w dniu zabiegu ma nowy ząb 🙂
Implant zaraz po usunięciu zęba
Gdy ząb nie nadaje się do wyleczenia konieczne jest jego usunięcie. Na szczęście nie jest to koniec świata!
Wykonujemy tomografię i skanowanie, drukujemy szablon i frezujemy koronę tymczasową. Znów zadowolony Pacjent opuszcza gabinet z nowym zębem 🙂 oraz augmentacją zaniku kości…
Braki częściowe
Implanty świetnie sprawdzają się, gdy zachodzi potrzeba odbudowy braku kilku zębów. Mosty na implantach, zarówno w odcinku przednim jak i bocznym, są w pełni kosmetyczne i zapewniają „siłę gryzienia”. Implanty ratują przed koniecznością oszlifowania zdrowych zębów lub noszenia protezy.
Podbudowy do mostów
Stosujemy indywidualne laserowo spiekane podbudowy do mostów na implantach. Podbudowy te idealnie pasują do implantów. Tytanowa struktura, na którą napala się porcelanę, jest całkowicie pasowna i pasywna.
Zęby w 1 dzień
… czyli jak zastąpić protezę lub zniszczone zęby
Technika „Zęby w 1 dzień” to sprawdzona metoda odbudowy całego łuku zębowego na 4 implantach. Stosuje się ją, gdy zęby nie nadają się do leczenia, ruszają się z powodu paradontozy lub w ogóle ich nie ma. 4 implanty rozmieszcza się równomiernie, tylne umieszcza się pod kątem. Innowacja ta umożliwia ominięcie zatoki szczękowej bądź nerwu zębodołowego dolnego (zabieg jest prostszy i bezpieczniejszy), ale przede wszystkim pochylone implanty stanowią solidną podstawę pod most protetyczny. Zamiast wypadającej protezy są zęby i to jak swoje!
Proteza na lockatorach
… czyli koniec z ruszającą się protezą
Dla kogo?
Dla osób, które nie mają zębów i którym rusza się proteza, najczęściej dolna. Bardzo często wykonujemy tego typu zabiegi, szczególnie u osób starszych, zmęczonych ciągłymi problemami z protezami.
Jak to działa?
Do implantów przykręca się lockatory, czyli zatrzaski lub belkę, które stabilizują protezę. Można swobodnie jeść i mówić bez strachu, że proteza wypadnie.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Implanty (od 2 do 4) wprowadza się w przedniej części żuchwy. Jest to bardzo bezpieczna okolica.
Czy zabieg jest drogi?
Nie jest drogi, wystarczą 2 implanty i nowa proteza.
Proteza na belce
Jest to rozwiązanie premium, stosowane zamiennie do lockatorach. Proteza utrzymuje się na przykręconej do implantów belce. Belka frezowana jest z tytanu i posiada zatrzaski oraz zasuwy perfekcyjnie utrzymujące protezę.
Augmentacja
… czyli kiedy brakuje kości
Inaczej GBR lub sterowana regeneracja kości. Jest zabiegiem, który umożliwia zwiększenie ilości kości w okolicy implantu lub w okolicy, gdzie planuje się jego wszczepienie. Zabieg wykonuje się, żeby można było wszczepić implant albo żeby poprawić jego oprawę kostną. Zabieg jest precyzyjny i delikatny, poza znieczuleniem czuje się tylko naciskanie, stukanie i drapanie. Zabieg polega na ułożeniu substytutu kości w miejscu gdzie jej brakuje i pokryciu specjalną membraną. Na zdjęciach widać augmentację łącznie z wszczepieniem implantu oraz augmentację jako przygotowanie do ich wprowadzenia w drugim etapie.
Sinus-lift
… inaczej podniesienie dna zatoki szczękowej
Szczęka jest wypełniona pustą przestrzenią, którą jest właśnie zatoka szczękowa. Podniesienie dna zatoki szczękowej jest rodzajem augmentacji, materiał wprowadza się pomiędzy kość a błonę śluzową wyścielającą dno zatoki. Podobnie jak w przypadku augmentacji, podniesienie dna zatoki może się odbywać łącznie z wszczepieniem implantu lub jako przygotowanie do jego wprowadzenia.
Spawanie
… czyli zęby w jeden dzień
Fantastyczne rozwiązanie dla osób, które pragną odzyskać uśmiech w ciągu jednego dnia to nowatorska technika opracowana przez Dr. Marco Degidi z Bolonii.
Polega na zastosowaniu elementów spawanych pomiędzy implantami, dzięki czemu zaraz po ich wszczepieniu można obciążyć je i wykonać most protetyczny. Dużą część pracy wykonuje się przed zabiegiem. Przeprowadza się badanie tomograficzne, skanowanie, przygotowuje się specjalne szablony oraz most protetyczny, który zostanie zainstalowany w ustach zaraz po wszczepieniu implantów.
W ciągu jednego dnia usuwa się chore zęby, wszczepia implanty i instaluje nowe zęby.
Łączniki
Łącznik to część konstrukcji, która znajduje się w dziąśle, jest to część pośrednia między implantem, który jest w kości, a koroną, którą widzimy. Właściwy implant zastępuje naturalny korzeń zębowy, a korona protetyczna naturalną koronę. Łącznik stanowi między nimi połączenie, a zatem pełni w tej konstrukcji rolę anatomicznej szyjki zębowej. Może być standardowy dobrany z katalogu lub wyfrezowany z tytanu w centrum frezowania w Szwecji na podstawie skanu wykonanego u nas w gabinecie. Wyjątkowość tego rozwiązania polega na perfekcyjnym dopasowaniu łącznika do kształtu dziąsła. Na łącznik wkleja się koronę cyrkonową i całość przykręca do implantu.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, zapraszamy do Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 32 307 57 85 lub wypełniając formularz.