fbpx

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza jest dziedziną medycyny, której przedmiotem jest leczenie ubytków i zmian tkanek zęba. Przyczyną tych problemów najczęściej jest próchnica. Niszczy ona tkanki zęba i często przysparza przy tym bólu. To właśnie dolegliwości bólowe są jednym z najbardziej powszechnych powodów, które skłaniają Pacjentów do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Celem stomatologii zachowawczej jest niesienie im pomocy.

odbudowa zęba Jastrzębie Zdrój

Próchnica – największy wróg Twoich zębów

Skąd właściwie bierze się próchnica? Jest wywoływana przez bakterie, które żyją w płytce bakteryjnej i kamieniu nazębnym. Płytka bakteryjna to nalot, który stale odkłada się na zębach. Można go na bieżąco usuwać, szczotkując zęby, jeśli jednak zaniedba się codziennej profilaktyki, płytka ulega mineralizacji i twardnieje w wyniku kontaktu z solami mineralnymi zawartymi w ślinie. W ten sposób przekształca się w kamień nazębny.

Żyjące na płytce i kamieniu bakterie odżywiają się cukrem ze spożywanych przez człowieka pokarmów. W procesie jego przetwarzania produkują kwaśne substancje, które niszczą szkliwo zębów. W ten sposób właśnie powstaje próchnica. W miarę swojego rozwoju rozprzestrzenia się ona, atakując coraz głębsze tkanki zęba. Dlatego tak ważne jest wczesne diagnozowanie próchnicy i szybkie podjęcie odpowiednich działań – dopóki jej zasięg ogranicza się do szkliwa i zębiny, ząb można doprowadzić do zdrowia poprzez standardowe leczenie zachowawcze. Ale jeśli próchnica przedostanie się już do miazgi, wówczas przed utratą zęba uratować może tylko leczenie kanałowe.

Lekarze zajmujący się Leczeniem zachowawczym

Stomatologia zachowawcza

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

W Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego leczymy kompleksowo i z dbałością o komfort Pacjenta.

  Na czym polega leczenie zachowawcze?

  Leczenie zachowawcze polega na usunięciu zainfekowanej przez próchnicę tkanki zęba oraz uzupełnieniu powstałego w ten sposób ubytku za pomocą odpowiednio dopasowanego wypełnienia stomatologicznego, potocznie nazywanego plombą.

  Wypełnienia stomatologiczne

  W naszym gabinecie korzystamy jedynie z nowoczesnych wypełnień najwyższej jakości.

  Standardowo używamy światłoutwardzalnych wypełnień kompozytowych. Są zrobione z plastycznego tworzywa, które można swobodnie kształtować według potrzeb, co pozwala idealnie dopasować wypełnienie do zęba. Kompozyt kładzie się na cienką warstwę systemu adhezyjnego, której zadaniem jest połączenie go z tkankami twardymi. Kompozyt nakłada się warstwowo. Każdą z warstw starannie się modeluje, po czym poddaje ją działaniu lampy polimeryzacyjnej. Pod wpływem jej światła materiał natychmiast zyskuje docelową twardość i odporność na uszkodzenia. Ostatnia warstwa ma największą przezierność, dzięki czemu efekt estetyczny jest zbliżony do naturalnego zęba.

  Wypełnienia kompozytowe odznaczają się nie tylko nienaganną estetyką – mają też dobrą szczelność. Dzięki ścisłemu przyleganiu do tkanek zęba, dobrze zabezpieczają go przed próchnicą, która inaczej mogłaby rozwinąć się pod wypełnieniem.

  Oprócz konwencjonalnych wypełnień kompozytowych stosujemy też wysokoestetyczne wypełnienia z materiału nano-hybrydowego, wiernie odzwierciedlającego naturalne struktury zęba. Ich kolor, przezierność i współczynnik załamania światła są takie same, jakie wykazuje prawdziwe szkliwo. Posiadają też odpowiednią fluorescencję, czyli w sposób charakterystyczny dla naturalnych zębów pochłaniają energię świetlną i wypromieniowują jako światło. Dzięki temu wypełnienie dopasowuje się kolorystycznie do zęba w każdym oświetleniu.

  Wypełnienia nano-hybrydowe, w przeciwieństwie do konwencjonalnych, nie zmieniają barwy z biegiem lat, dzięki czemu nie pojawia się kontrast kolorystyczny między plombą a zębem i nie widać między nimi wyraźnej granicy.

  plombowanie zębów Jastrzębie Zdrój

  Dowiedz się więcej

  Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 32 307 57 85 lub wypełniając formularz.

  Najczęściej zadawane pytania o stomatologię zachowawczą
  Na czym polega leczenie zachowawcze?
  +
  Leczenie zachowawcze, przeprowadzane w przypadku, gdy ząb zostanie zaatakowany przez próchnicę, polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek zęba oraz uzupełnienia ubytku za pomocą odpowiednio dopasowanego wypełnienia.
  Czy po leczeniu zachowawczym można od razu jeść i pić?
  +
  Stosowane u nas kompozytowe wypełnienia są naświetlane lampą polimeryzacyjną, dzięki czemu natychmiast zyskują docelową twardość. Dlatego od razu po zabiegu można już jeść i pić.
  Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne?
  +
  Wizyty kontrolne są zalecane zwykle raz na pół roku. Pozwalają one odpowiednio wcześnie wykryć zmiany chorobowe i zapobiec konieczności bardziej skomplikowanego leczenia w przyszłości.
  error: Content is protected !!