fbpx

Protezy zębów

Protezy zębowe pozwalają zrekonstruować uzębienie w przypadku bezzębia (protezy całkowite) lub rozległych braków zębowych (protezy częściowe). Takie uzupełnienia dzielą się na protezy ruchome i stałe. Te pierwsze można swobodnie wkładać  i wyjmować z ust, podczas gdy drugie są trwale mocowane w jamie ustnej.

protetyka Jastrzębie Zdrój

Lekarze zajmujący się protetykĄ

MICHAŁ POSTURZYŃSKI

MICHAŁ POSTURZYŃSKI

Specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog, lekarz stomatolog

Kierownik Specjalistycznej Poradni Stomatologicznej

Jestem lekarzem stomatologiem z 20-letnim doświadczeniem w zawodzie, specjalistą chirurgii stomatologicznej. Przez dziesięć lat pracowałem w szpitalu w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.

MICHAŁ POSTURZYŃSKI

Specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog, lekarz stomatolog

Kierownik Specjalistycznej Poradni Stomatologicznej

Jestem lekarzem stomatologiem z 20-letnim doświadczeniem w zawodzie, specjalistą chirurgii stomatologicznej. Przez dziesięć lat pracowałem w szpitalu w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.

JAKUB POSTURZYŃSKI

JAKUB POSTURZYŃSKI

Licencjonowany technik dentystyczny

JAKUB POSTURZYŃSKI

Licencjonowany technik dentystyczny

Rodzaje protez

Proteza akrylowa

To najprostszy i najtańszy rodzaj protezy. Jest ona wykonana w całości z akrylu. W jamie ustnej utrzymuje się dzięki warstwie śliny znajdującej się między protezą a błonami śluzowymi. Proteza akrylowa to rozwiązanie, które dla wielu Pacjentów spełnia swoje zadanie w wystarczający sposób, trzeba jednak mieć na uwadze, że sposób mocowania nie zapewnia takiej protezie idealnej stabilności – może dochodzić do jej przemieszczania się w jamie ustnej, a nawet może wypaść podczas jedzenia, śmiechu czy kichania. Oprócz tego proteza akrylowa posiada część podniebienną, która blokuje receptory znajdujące się na podniebieniu, przez co ogranicza doznania smakowe.

Proteza szkieletowa

To proteza częściowa, stosowana przy rozległych brakach zębowych. Nie można jej jednak zastosować przy całkowitym braku zębów, ponieważ do jej zamocowania potrzebne są zdrowe i mocno osadzone w zębodołach zęby filarowe. Proteza szkieletowa w Jastrzębiu-Zdroju również wykonana jest z akrylu, ale posiada metalowy szkielet w formie klamer. Klamry te są mocowane do uzębienia resztkowego. W ten sposób proteza uzyskuje dobrą stabilność. Dodatkowo proteza taka przenosi siły żucia w sposób zbliżony do fizjologicznego.

Protezy szkieletowe mogą nie mieć widocznych klamer. Często są umocowane za pomocą precyzyjnych frezowanych zasuw bądź zatrzasków

Proteza acetalowa i akronowa

U niektórych Pacjentów można zastosować protezy elastyczne wykonane z akronu lub acetalu. Są to protezy łączące cechy protez szkieletowych i akrylowych. Charakteryzują się wygodą i brakiem metalowych klamer.

Proteza teleskopowa

Jest mocowana za pomocą systemu podwójnych koron. Korona wewnętrzna jest zacementowana na stałe na oszlifowanym zębie. Korona zewnętrzna stanowi łącznik z zębem filarowym. Obie te korony są wykonane z metalu, ale zewnętrzna dodatkowo jest pokryta kompozytem lub porcelaną. Proteza teleskopowa jest stosowana między innymi u osób cierpiących na paradontozę. Oprócz rekonstrukcji brakującego uzębienia pełni ona również rolę szynowania, przytrzymując i stabilizując rozchwiane zęby. W porównaniu do wcześniej wymienionych uzupełnień, proteza teleskopowa ma mniejszą płytę, co zwiększa komfort użytkowania i zapewnia pełniejsze odczuwanie smaku podczas posiłków. Protezę teleskopową można rozszerzać w przypadku, gdyby doszło do utraty kolejnych zębów.

Proteza na implantach

Najlepszą metodą odbudowy uzębienia są obecnie rekonstrukcje mocowane na implantach. Implanty to niewielkie tytanowe elementy wszczepiane w kość żuchwy lub szczęki. Integrują się z tkanką kostną. Są przez nią orbastane, dzięki czemu mogą zastąpić naturalne korzenie zębowe i zapewnić wyjątkową stabilność osadzanym na nich protezom. Taki sposób mocowania sprawia też, że siły żucia są w fizjologiczny sposób przenoszone na kość. W ten sposób zyskuje ona obciążenie i spowolniony zostaje proces jej zaniku.

Proteza taka może być mocowana na lokatorach. To zaczepy kulkowe, rodzaj zatrzasków, które zapewniają protezie dobrą stabilizację. Proteza na lokatorach to uzupełnienie ruchome – można ją wygodnie wkładać i wyjmować, a jednocześnie zastosowane w tym rozwiązaniu zaczepy skutecznie zabezpieczają ją przed przemieszczaniem się w jamie ustnej.

Protezę możemy umocować też na specjalnej tytanowej belce. Jest ona przykręcana do implantów, a następnie mocuje się do niej protezę za pomocą zatrzasków. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba wielu implantów do odbudowy pełnego łuku zębowego. Ponieważ to również proteza ruchoma, łatwiej o jej dokładne czyszczenie i utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Protezy stomatologiczne

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

W Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego leczymy kompleksowo i z dbałością o komfort Pacjenta.

    Jakie korzyści dają protezy zębowe?

    • protezy odbudowują uzębienie, przywracając w ten sposób – częściowo lub całkowicie – funkcjonalność jamy ustnej;
    • przywracają estetykę uśmiechu;
    • w przypadku protez na implantach spowolniony zostaje zanik kości;
    • przywrócenie możliwości dokładnego przeżuwania pokarmów odciąża układ pokarmowy, zapobiegając problemom trawiennym;
    • dają możliwość szybkiego i taniego uzupełnienia zębów;
    • sprawdzają się również jako prace tymczasowe,  w trakcie gojenia po usunięciu zębów jako przygotowanie do leczenia uzupełnieniami stałymi.
    protezy zębów Jastrzębie Zdrój

    Dowiedz się więcej

    Jeżeli interesuje Cię protetyka, zapraszamy do Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 32 307 57 85 lub wypełniając formularz.

    Najczęściej zadawane pytania o protezy
    Czy nosząc protezę, trzeba zmienić dietę?
    +
    To zależy od rodzaju protezy. Przy tradycyjnych ruchomych protezach może być konieczne zrezygnowanie z niektórych szczególnie twardych produktów. W przypadku protez na implantach nie ma takiej potrzeby, ponieważ przywracają one pełną funkcjonalność jamy ustnej.
    Jak dbać o protezę?
    +
    Do czyszczenia uzupełnień protetycznych należy stosować pasty i szczoteczki specjalnie przeznaczone do tego celu. Zaleca się też korzystanie z irygatora. Protezę ruchomą warto też raz na pewien czas czyścić za pomocą specjalnych tabletek.
    Czy trudno przyzwyczaić się do protezy?
    +
    Przy protezie akrylowej lub szkieletowej można początkowo odczuwać pewien dyskomfort. Potrzeba nieco czasu, by Pacjent się do niej przyzwyczaił. Inaczej jest w przypadku protez stałych mocowanych na implantach. Pacjenci od razu czują się z nimi jak ze swoimi własnymi zębami.
    error: Content is protected !!