Licówki

Licówki to cienkie ceramiczne płatki, wykonywane w pracowni protetycznej na podstawie wycisku lub skanu uzębienia. Ich zadanie to skorygowanie niedużych niedoskonałości zębów. Przytwierdza się je w tym celu na stałe na przednią stronę zębów (czyli stronę licową – stąd nazwa).

Licówki

W jaki sposób licówki poprawiają estetykę uśmiechu?

Licówki wykonane są z porcelany znakomicie odzwierciedlającej wygląd naturalnego szkliwa, nie tylko pod względem koloru, ale nawet sposobu odbijania światła. Materiał ten sprawia, że licówki są trwałe, wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia, a także odporne na przebarwienia. To przekłada się na ich żywotność, sprawiając, że zachowują nienaganną estetykę nawet przez 20 lat.

Za pomocą licówek można między innymi zamaskować uszkodzenia szkliwa, zmienić kolor koron zębowych, zmniejszyć zbyt szerokie przestrzenie między zębami, takie jak diastema, wyrównać brak symetrii między stronami łuku zębowego, a także nadbudować brakujące fragmenty zębów w przypadku drobnych ukruszeń.

Lekarze zajmujący się Licówkami

MICHAŁ POSTURZYŃSKI

MICHAŁ POSTURZYŃSKI

Specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog, lekarz stomatolog

Kierownik Specjalistycznej Poradni Stomatologicznej

Jestem lekarzem stomatologiem z 20-letnim doświadczeniem w zawodzie, specjalistą chirurgii stomatologicznej. Przez dziesięć lat pracowałem w szpitalu w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.

MICHAŁ POSTURZYŃSKI

Specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog, lekarz stomatolog

Kierownik Specjalistycznej Poradni Stomatologicznej

Jestem lekarzem stomatologiem z 20-letnim doświadczeniem w zawodzie, specjalistą chirurgii stomatologicznej. Przez dziesięć lat pracowałem w szpitalu w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.

Zakładanie licówek krok po kroku

  1. Konsultacja i diagnostyka – leczenie zawsze powinno się zaczynać od wizyty konsultacyjnej. Nie inaczej jest w przypadku licówek. Konsultacja obejmuje przegląd stomatologiczny, a także wywiad lekarski, czyli rozmowę z Pacjentem, która pozwala lekarzowi poznać jego oczekiwania oraz obecność ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Konsultacja służy też wyborowi odpowiedniego kształtu i koloru licówek. Po przeprowadzeniu potrzebnej diagnostyki zostaje przygotowany szczegółowy plan leczenia, z którym zapoznaje się Pacjenta.
  2. Przygotowanie zębów – żeby można było zamocować ceramiczne licówki, zęby muszą zostać odpowiednio przygotowane. Należy przeprowadzić leczenie zębów z próchnicą, ponieważ licówki powinno się mocować jedynie na zdrowych zębach. Przeprowadza się też higienizację, usuwając z zębów kamień i osad. Zęby, na których będą licówki, trzeba też oszlifować. Nowoczesne technologie pozwalają przeprowadzić tę procedurę bezboleśnie i w sposób minimalnie inwazyjny. Zwykle usuwa się około milimetra szkliwa po to, żeby licówki nie uwypuklały zębów, lecz były w nie jak najlepiej wpasowane.
  3. Skan uzębienia – następnym krokiem jest wykonanie skanu wewnątrzustnego, który będzie stanowił podstawę do wykonania pracy protetycznej.
  4. Przygotowanie licówek – w laboratorium protetycznym technik przygotowuje idealnie dopasowane do zębów Pacjenta licówki. Powstają przez napalanie warstw porcelany lub wycinanie zaprojektowanych kształtów z gotowych bloczków ceramicznych. Licówki są ręcznie malowane.
  5. Dopasowanie licówek – wykonuje się próbne cementowanie. Pozwala ono lekarzowi i Pacjentowi ocenić, czy licówki dobrze spełniają swoje zadanie i czy nie ma potrzeby wprowadzenia poprawek.
  6. Mocowanie licówek – na koniec następuje zamocowanie licówek na zebach. Do tego celu używa się specjalnego cementu. Rozprowadza się go po powierzchni zębów, a po przyłożeniu licówek wykonuje się naświetlanie specjalną lampą, co doprowadza do ich częściowej polimeryzacji.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o licówkach, zapraszamy do Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 32 307 57 85 lub wypełniając formularz.

error: Content is protected !!