FLOW INJECTION I BONDING
Flow injection oraz bonding to dwie metody, w których do korekcji drobnych niedoskonałości uzębienia wykorzystujemy światłoutwardzalny kompozyt. Czym się one różnią?
Flow injection
To nowoczesna technika, która powstała dzięki cyfrowej stomatologii. Jest stosowana do kosmetycznej zmiany kształtu zębów przede wszystkim w przypadku, gdy zachodzi konieczność odtworzenia ich kształtu lub przebudowy i podniesienia zgryzu.
W przypadku flow injection przed przystąpieniem do pokrycia zębów kompozytem wykonujemy skan wewnątrzustny. Na jego podstawie wirtualnie tworzymy wygląd nowych zębów i drukujemy ich model. Na bazie tego modelu wykonujemy formę z przezroczystego silikonu, którą zakładamy na zęby, po czym przez znajdujące się w niej otwory wprowadzamy kompozyt, co pozwala nadać uzębieniu oczekiwany kształt.
Do zalet flow injection należy brak ingerencji w tkanki zębów – nie trzeba tu na przykład szlifować szkliwa. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zabieg jest niezwykle precyzyjny. Plusem jest też to, że kompozyt łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu mamy możliwość korygowania licówek w dowolnym momencie po ich wykonaniu.
Lekarze zajmujący się FLOW INJECTION I BONDINGiem
MICHAŁ POSTURZYŃSKI
Specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog, lekarz stomatolog
Kierownik Specjalistycznej Poradni Stomatologicznej
Jestem lekarzem stomatologiem z 20-letnim doświadczeniem w zawodzie, specjalistą chirurgii stomatologicznej. Przez dziesięć lat pracowałem w szpitalu w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
MICHAŁ POSTURZYŃSKI
Specjalista chirurgii stomatologicznej, implantolog, lekarz stomatolog
Kierownik Specjalistycznej Poradni Stomatologicznej
Jestem lekarzem stomatologiem z 20-letnim doświadczeniem w zawodzie, specjalistą chirurgii stomatologicznej. Przez dziesięć lat pracowałem w szpitalu w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
AGATA KUBICIUS-GEMBICKA
Lekarz stomatolog
AGATA KUBICIUS-GEMBICKA
Lekarz stomatolog
JUSTYNA ŁADNIAK
Specjalista protetyki stomatologicznej, lekarz stomatolog
JUSTYNA ŁADNIAK
Specjalista protetyki stomatologicznej, lekarz stomatolog
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
W Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego leczymy kompleksowo i z dbałością o komfort Pacjenta.
Bonding
Bonding to również nieinwazyjna metoda odbudowy zębów. Pokrywamy powierzchnię zębów cienką warstwą wytwarzanego z żywicy kompozytu. Utrzymuje się on na zębach dzięki adhezji, zjawisku polegającym na wzajemnym przyleganiu warstw różnych materiałów w efekcie międzycząsteczkowych oddziaływań.
Bonding, czyli licówki kompozytowe, pozwala na poprawę estetyki zębów, zarówno jeśli chodzi o ich kolor, jak i kształt. Za jego pomocą można dokonać korekty niewielkich niedoskonałości – odbudować drobne ukruszenia i zniekształcenia, zmniejszyć zbyt duże przerwy między zębami (takie jak diastema), pokryć przebarwienia.
Bonding krok po kroku
- Przegląd stomatologiczny – na początek sprawdzamy stan zębów, ponieważ muszą one być zdrowe, abyśmy mogli zakwalifikować je do wykonania bondingu. W przypadku zmian próchnicowych i ubytków zęby trzeba wyleczyć, nim przystąpimy do dalszej części procedury.
- Przygotowanie zębów – uzębienie musi być nie tylko zdrowe, ale też odpowiednio przygotowane. W tym celu czyścimy powierzchnię zębów oraz wytrawiamy ją kwasem o łagodnym działaniu.
- Nałożenie żywicy – gdy powierzchnia zębów jest już przygotowana, nakładamy na nią warstwę żywicy kompozytowej.
- Nałożenie kompozytu – dopiero żywicę pokrywamy właściwym kompozytem. Nakładamy go warstwami, a każdą z nich z wielką starannością modelujemy, aby wiernie odwzorować naturalny ząb.
- Naświetlenie – po nałożeniu kompozyt poddajemy działaniu światła specjalnej lampy polimeryzacyjnej. Dzięki temu natychmiast uzyskuje on docelową twardość i odporność na uszkodzenia.
- Polerowanie – pozwala nadać zębom gładkość i połysk.
Czy warto skorzystać z licówek kompozytowych?
Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie estetyczne problemy z uzębieniem da się rozwiązać za pomocą licówek kompozytowych. Dobrze sprawdzają się one w przypadku niewielkich niedoskonałości. Lekarz najlepiej oceni, czy w Twoim przypadku tego rodzaju korekcja jest dobrym rozwiązaniem.
Niewątpliwą zaletą zastosowania kompozytu jest to, że metoda ta jest mało inwazyjna, to znaczy nie wymaga dużej ingerencji w tkankę zębów. Jest też – w przeciwieństwie do licówek porcelanowych – odwracalna. W razie potrzeby można więc przywrócić uzębienie do stanu sprzed zabiegu.
Kolejnym plusem jest oszczędność czasu – w przypadku pojedynczego zęba zabieg nie zajmuje zwykle więcej niż godzinę, a efekt jest natychmiastowy. Kompozyt łatwo też można poddawać różnym obróbkom, więc jeśli zajdzie później potrzeba dokonania dodatkowych korekt, można to bez problemu zrobić. Wreszcie wśród zalet trzeba też wymienić względy ekonomiczne – cena licówek kompozytowych jest niższa niż innych metod poprawy estetyki uśmiechu.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o bondingu i flow injection, zapraszamy do Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 32 307 57 85 lub wypełniając formularz.