Wybielanie zębów
Olśniewający, biały uśmiech to marzenie, które da się zrealizować. Nowoczesna stomatologia zna różne sposoby na rozjaśnienie koloru zębów. Oferujemy wybielanie laserowe, nakładkowe oraz wybielanie martwych zębów. Zabiegi przeprowadza nasza doświadczona higienistka.
Wybielanie laserem
Na początek wykonujemy przegląd stomatologiczny – konieczna jest ocena stanu zdrowia zębów, ponieważ jedynie zdrowe zęby można poddać wybielaniu.
Przy zastosowaniu metody laserowej wybielamy zęby w trakcie zaledwie jednej wizyty. Na początek nakładamy żel ochronny na dziąsła i utwardzamy go za pomocą specjalnej lampy. Następnie nakładamy na zęby preparat wybielający, po czym przez około 15 minut naświetlamy go laserem.
Ta metoda jest skuteczniejsza niż wybielanie lampą. Umożliwia rozjaśnienie uzębienia o kilka odcieni. To sposób bezpieczny i wygodny, który nie narusza szkliwa. Co ważne, osiągnięte efekty są długotrwałe – utrzymują się nawet do trzech lat.
Lekarze zajmujący się Wybielaniem zębów
MANUELA KOŁODZIEJ
Higienistka stomatologiczna
Mgr Manuela Kołodziej to doświadczona specjalistka w dziedzinie stomatologii, posiadająca bogate kwalifikacje jako dyplomowana higienistka oraz asystentka. Z sukcesem praktykuje w tej branży już od 14 lat, zdobywając zaufanie Pacjentów dzięki profesjonalizmowi i trosce o zdrowie ich jamy ustnej.
Jednak jej zaangażowanie nie ogranicza się tylko do praktyki klinicznej. Mgr Kołodziej pełni również rolę wykładowcy w szkole dla asystentek i higienistek stomatologicznych, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi profesjonalistkami w dziedzinie stomatologii.
MANUELA KOŁODZIEJ
Higienistka stomatologiczna
Mgr Manuela Kołodziej to doświadczona specjalistka w dziedzinie stomatologii, posiadająca bogate kwalifikacje jako dyplomowana higienistka oraz asystentka. Z sukcesem praktykuje w tej branży już od 14 lat, zdobywając zaufanie Pacjentów dzięki profesjonalizmowi i trosce o zdrowie ich jamy ustnej.
Jednak jej zaangażowanie nie ogranicza się tylko do praktyki klinicznej. Mgr Kołodziej pełni również rolę wykładowcy w szkole dla asystentek i higienistek stomatologicznych, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi profesjonalistkami w dziedzinie stomatologii.
Wybielanie nakładkowe
W tej metodzie wykorzystujemy specjalne nakładki oraz żel wybielający. Jak przebiega ta procedura?
Pierwszym krokiem jest konsultacja, w ramach której sprawdzamy stan zębów i dziąseł. To ważne, ponieważ – jak już była tu o tym mowa – wybielanie można przeprowadzać tylko na zdrowych zębach. Jeśli więc wykonany przez nas przegląd stomatologiczny ujawni obecność zmian próchniczych albo nieszczelnych wypełnień, trzeba będzie zająć się tymi problemami, zanim będziemy mogli przystąpić do wybielania.
Samo wybielanie nakładkowe składa się z dwóch etapów. Pierwszy, gabinetowy, polega na użyciu preparatu wybielającego i specjalnego lasera, który aktywuje jego działanie. To wstęp do właściwego wybielania.
Na podstawie wykonanego u nas skanu wewnątrzustnego przygotowujemy spersonalizowane nakładki, dopasowane do zębów Pacjenta. Przekazujemy mu cały komplet takich nakładek oraz strzykawki zawierające preparat wybielający w odpowiednim stężeniu (określonym przez higienistkę na podstawie między innymi takich czynników jak obecny i docelowy kolor zębów Pacjenta oraz ich wrażliwość).
Drugi etap, domowy, polega na tym, że Pacjent samodzielnie korzysta z nakładek. Na ich wewnętrzną stronę aplikuje żel wybielający, po czym zakłada je na zęby. Nakładek nie trzeba nosić przez całą dobę – zwykle należy zakładać je na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Dokładnych wytycznych udziela higienistka, ponieważ różnią się one w zależności od danego przypadku. Cały proces wybielania zajmuje zwykle od dwóch do czterech tygodni.
Wybielanie nakładkowe wymaga ze strony Pacjenta samodyscypliny i zaangażowania. Przyniesie dobre efekty jedynie, jeżeli Pacjent ściśle zastosuje się do zaleceń higienistki, nosząc nakładki regularnie i przez konieczną ilość czasu. Warto jednak się na to zdobyć, ponieważ wówczas metoda ta okazuje się bardzo skuteczna – może rozjaśnić zęby o kilka odcieni.
Wybielanie nakładkowe jest też uważane za najbezpieczniejszą z dostępnych obecnie metod rozjaśniania zębów. Stężenie substancji wybielających w preparacie jest wystarczające, by procedura była skuteczna, ale jednocześnie na tyle nieduże, że nie przynosi skutków ubocznych. W przeciwieństwie do innych metod nie powoduje nawet nadwrażliwości zębów.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
W Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego leczymy kompleksowo i z dbałością o komfort Pacjenta.
Wybielanie zębów martwych
Wybielanie zębów martwych, pozbawionych miazgi w wyniku leczenia kanałowego, przebiega w inny sposób niż w przypadku pozostałych zębów. Aby rozjaśnić odcień martwego zęba, nie wystarczy działać na jego powierzchni. Trzeba przeprowadzić zabieg wewnątrz zęba.
Na początek zatem otwieramy komorę zęba, po czym umieszczamy w niej preparat wybielający. Ząb zabezpieczamy szczelnym opatrunkiem i pozostawiamy na pewien czas – zwykle około 1-3 dni. Jeżeli po tym czasie efekt nie jest jeszcze w pełni zadowalający, powtarzamy procedurę. Najczęściej, aby uzyskać oczekiwany rezultat, potrzeba 2-3 powtórzeń.
Gdy ząb jest już wybielony, należy odczekać 1-2 tygodnie, aż preparat zostanie zneutralizowany. Przez ten czas należy stosować się do pozabiegowych zaleceń – przede wszystkim dotyczą one unikania produktów, które mogłyby spowodować nadwrażliwość szkliwa. Po upływie tego okresu dokonuje się rekonstrukcji korony zęba.
Dlaczego profilaktyka jest taka ważna?
Twoje zęby są narażone na różne zagrożenia. Do największych należy kamień nazębny. Jego początki mogą wydawać się niegroźne. Na zębach stale osadza się płytka bakteryjna – miękki, lepki nalot. Pojawia się już po 4-12 godzinach od ostatniego mycia zębów. Płytka ta stanowi problem, ponieważ osiedlają się w niej bakterie próchnicotwórcze.
Początkowo ten problem ma proste rozwiązanie – płytkę bakteryjną można usunąć, myjąc dokładnie zęby. Jeżeli jednak się tego nie zrobi, to wystarczy kilkanaście godzin, by pod wpływem działania zawartych w ślinie soli mineralnych płytka zaczęła ulegać mineralizacji i twardnieniu, ostatecznie przekształcając się w kamień nazębny.
Tutaj już mycie zębów nie wystarczy – nie ma skutecznych domowych sposobów, by usunąć kamień. Aby to zrobić, konieczna jest profesjonalna gabinetowa higienizacja. Ważne, by na wizyty higienizacyjne udawać się regularnie, co najmniej raz na pół roku.
Jeżeli nie będzie się na bieżąco usuwać kamienia, efekty takich zaniedbań będą niekorzystne dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Na kamieniu, tak jak na płytce, żyją bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Co więcej, odkłada się on również poniżej linii dziąseł, co powoduje powstanie patologicznych kieszonek dziąsłowych i rozwój choroby przyzębia, potocznie zwanej paradontozą, która – jeśli osiągnie zaawansowane stadium – prowadzi do rozchwiania i przemieszczania się zębów, a nawet ich utraty.
Jak się przed tym uchronić?
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
W Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego leczymy kompleksowo i z dbałością o komfort Pacjenta.
Domowa profilaktyka
Na własną rękę można wiele zrobić dla zdrowia swojej jamy ustnej. Domowe zabiegi profilaktyczne to oczywiście przede wszystkim mycie zębów. Ważne, aby robić to dokładnie i regularnie – co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), ale najlepiej po każdym posiłku. Ale uwaga – nie bezpośrednio po nim, lecz dopiero po około 20-30 minutach po zakończeniu jedzenia. Ta nieduża przerwa jest potrzebna, żeby wyrównało się pH w jamie ustnej.
Szczególną uwagę trzeba poświęcić przestrzeniom międzyzębowym, ponieważ są trudno dostępne i łatwo gromadzą się tam pozostałości jedzenia. Szczotkowanie w tym przypadku to zwykle za mało, dlatego powinno się także używać nici dentystycznej. Pomocny może być również irygator.
Gabinetowa higienizacja
Jak już powiedzieliśmy – płytkę bakteryjną da się usunąć samemu w domowych warunkach, ale z kamieniem nazębnym nie jest to możliwe. Dlatego niezbędna jest profesjonalna gabinetowa higienizacja. Wizyta higienizacyjna w naszym gabinecie składa się z czterech zabiegów.
Skaling
Polega na usunięciu kamienia nazębnego. Zabieg ten przeprowadzamy przy użyciu nowoczesnego skalera emitującego ultradźwięki. To urządzenie rozbija kamień, nie naruszając przy tym szkliwa zębów.
Piaskowanie
Ten zabieg wykonujemy, przemieszczając po powierzchni zębów dyszę, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień wody, powietrza i piasku stomatologicznego. To czyszczące drobiny, które skutecznie usuwają z zębów osady i przebarwienia – i to nawet z trudno dostępnych miejsc.
Polerowanie
Następny etap higienizacji przypomina mycie zębów, ale zamiast zwyczajnej pasty używamy do tego celu specjalnych past polerskich. Mają one właściwości oczyszczające, ale przede wszystkim wygładzają powierzchnię zębów. Dzięki temu trudniej osiadają na niej zanieczyszczenia – to sprawia, że efekty higienizacji dłużej się utrzymują.
Fluoryzacja
Fluoryzacja zębów w Jastrzębiu-Zdroju polega na pokryciu zębów preparatem zawierającym fluor w dużym stężeniu. Pierwiastek ten ma korzystny wpływ na szkliwo – wzmacnia je, uodparnia na działanie bakterii i kwasów, a także wspomaga jego remineralizację, czyli odbudowę w miejscach drobnych ubytków. Oprócz tego niweluje pozabiegową nadwrażliwość zębów.
Oprócz opisanych zabiegów w ramach wizyty higienizacyjnej przeprowadzamy instruktaż prawidłowego dbania o zęby – demonstrujemy, jak należy je czyścić i pomagamy dobrać do tego celu odpowiednie akcesoria.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wybielaniu lub higienizacji, zapraszamy do Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 32 307 57 85 lub wypełniając formularz.