Podniesienie dna zatoki szczękowej
Na czym polega zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej? Dowiedz się, w jakich sytuacjach bywa konieczny i w jaki sposób go przeprowadzamy.
Kiedy wykonujemy podniesienie dna zatoki szczękowej?
Zatoki szczękowe to wypełnione powietrzem i wyścielone błoną śluzową jamy, które są rozmieszczone w jamie ustnej symetrycznie po obu stronach łuku zębowego. Ich funkcją jest izolacja ośrodków nerwowych, a także ochrona narządów zmysłów przed urazami oraz nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza.
Od korzeni zębów zatoki szczękowe zazwyczaj są oddzielone warstwą tkanki kostnej grubą na kilka milimetrów. Nie zawsze jednak ich budowa jest prawidłowa – zdarza się, że przestrzeń między dnem zatoki a korzeniami jest mniejsza. W pewnych przypadkach korzenie sięgają aż do dna zatoki, przykrytej jedynie cienką warstwą kostną lub samą śluzówką.
Takie anatomiczne zaburzenie staje się źródłem problemów natury stomatologicznej i laryngologicznej. Między innymi stanowi utrudnienie w leczeniu implantologicznym. Żeby takie leczenie było skuteczne, implanty po wszczepieniu w kość muszą się z nią zintegrować. Nie mają takiej możliwości, jeżeli nie ma wystarczającej ilości tkanki kostnej.
Co zrobić w takim przypadku? Aby zaradzić temu problemowi, wykonujemy zabieg Sinus Lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
W Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego leczymy kompleksowo i z dbałością o komfort Pacjenta.
Jak przebiega podniesienie dna zatoki szczękowej?
Sinus Lift to zabieg polegający na tym, że ubytek w przestrzeni powietrznej zatoki szczękowej uzupełniamy, wprowadzając materiał kostny lub kościozastępczy.
Możemy tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda zamknięta. Nie wymaga ona otwierania światła zatoki. Zamiast tego wykorzystujemy otwór wykonany pod implant, aby uzyskać do zatoki dostęp od strony wyrostka zębodołowego. Ta metoda umożliwia odbudowę pionowego zaniku kości sięgającego do 3 mm.
W przypadku większych ubytków kostnych wykorzystujemy metodę otwartą, którą możemy podnieść dno zatoki już nawet o 10 mm. W tym wariancie dostęp do zatoki uzyskujemy od strony przedsionka jamy ustnej. W tym celu musimy odwarstwić błonę śluzową i wyciąć w bocznej ścianie zatoki niewielkie okienko kostne. Następnym krokiem jest oddzielenie błony śluzowej i umieszczenie materiału kostnego bądź kościozastępczego w odpowiednim miejscu. Na koniec zamykamy okienko kostne za pomocą specjalnej membrany.
Postępowanie po zabiegu
Sinus Lift jest zabiegiem inwazyjnym, toteż naruszone tkanki nie od razu dochodzą do siebie. Prędkość, z jaką się goją, zależy od indywidualnych czynników (wiek Pacjenta, grubość kości, schorzenia ogólnoustrojowe). Zwykle jednak proces ten nie zajmuje więcej niż 7-14 dni. Więcej czasu trwa przebudowa kości – zazwyczaj około sześciu miesięcy.
W tym okresie ważne jest stosowanie się do lekarskich zaleceń pozabiegowych. Przez pierwsze trzy tygodnie po zabiegu należy unikać aktywności fizycznej, a zatem na przykład dźwigania ciężarów i uprawiania sportu. Trzeba też ostrożniej dobierać dietę – lepiej w tym czasie unikać gorących potraw, a także takich, które wymagają dużo gryzienia.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o podniesieniu dna zatoki szczękowej, zapraszamy do Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 32 307 57 85 lub wypełniając formularz.