Paradontoza: przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Paradontoza to jedno z największych zagrożeń, jakie czyhają na zęby. Jeżeli zostanie zbagatelizowana, może doprowadzić nawet do ich utraty. Jak rozpoznać jej objawy? I w jaki sposób można ją leczyć?
Skąd bierze się paradontoza?
Powodem, który leży u źródła paradontozy, jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeżeli zaniedba się dokładnego, codziennego szczotkowania i nitkowania zębów, następuje nadmierny rozwój płytki bakteryjnej, która w wyniku działania zawartych w ślinie soli mineralnych twardnieje, przekształcając się w kamień nazębny.
Na płytce i kamieniu znajdują się duże skupiska próchnicotwórczych bakterii. To właśnie ta flora bakteryjna, jeśli występuje jej nadmierna kumulacja, przyczynia się do rozwoju paradontozy. Problemem jest również to, że kamień nawarstwia się też poniżej linii dziąseł. Dochodzi do wytworzenia patologicznych kieszonek dziąsłowych i rozwoju stanów zapalnych.
Ryzyko paradontozy jest większe u palaczy, szybciej ona u nich przebiega, a leczenie ma mniejsza skuteczność. Znaczenie ma też wiek, osoby po trzydziestym piątym roku życia są bardziej narażone. Za paradontozę mogą też odpowiadać czynniki genetyczne – skłonności do tej choroby mogą być dziedziczne.
Objawy paradontozy
Do pierwszych zauważalnych objawów należy ból dziąseł, ich obrzęk, zaczerwienienie i krwawienie, do którego dochodzi szczególnie podczas szczotkowania. Innym symptomem jest nieświeży oddech, który jest efektem procesów gnilnych powodowanych przez bakterie.
Jeżeli nie rozpocznie się leczenia na wczesnym etapie, paradontoza stale się rozwija, a w swoim zaawansowanym stadium przyczynia się do stopniowego niszczenia tkanek przyzębia. W rezultacie zęby tracą podparcie, zaczynają się chwiać i przemieszczać, a ostatecznie dochodzi nawet do ich utraty.
Leczenie paradontozy
Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby uchronić się przed paradontozą. To zadanie nie wymaga żadnych cudów – podstawą jest właściwa higiena jamy ustnej. A zatem należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, starannie je szczotkując i poświęcając szczególną uwagę przestrzeniom międzyzębowym (ważne jest, by korzystać nie tylko ze szczoteczki, ale również nici dentystycznej.
Bardzo ważna jest też gabinetowa higienizacja, która powinna odbywać się przynajmniej co pół roku. Dzięki zabiegom takim jak skaling i piaskowanie podczas higienizacji zęby są oczyszczane z kamienia i osadów.
A co zrobić, jeżeli paradontoza już się rozwinie? Jeżeli osiągnęła już zaawansowane stadium, nie wystarczy standardowa higienizacja. Potrzebne są bardziej inwazyjne zabiegi. To przede wszystkim kiretaż, zabieg w którym wykorzystuje się specjalne stomatologiczne narzędzia (kirety), aby oczyścić kieszonki dziąsłowe ze skupisk bakterii i ziarniny zapalnej. Dzięki temu kieszonki dziąsłowe zostają spłycone, a czynniki odpowiadające za stan zapalny usunięte.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o paradontozie, zapraszamy do Specjalistycznej Poradni Stomatologii i Implantologii Michała Posturzyńskiego. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 32 307 57 85 lub wypełniając formularz.