Miękkie podścielenie protezy
Na czym polega miękkie podścielenie protezy? Czym różni się od twardego i w jakich sytuacjach się je stosuje?
Co to jest miękkie podścielenie protezy?
Podścielenie protezy to zabieg polegający na ponownym dopasowaniu protezy do podłoża oraz uszczelnieniu jej. Aby tego dokonać, wykorzystuje się różne materiały. Mogą one być twarde (żywice akrylowe) lub miękkie. O miękkim podścieleniu protezy mówimy właśnie w tym drugim przypadku – gdy zostają w tym celu wykorzystane elastyczne tworzywa, takie jak masy silikonowe.
Zazwyczaj podścielenie protezy przeprowadza się w przypadku stosunkowo nowych uzupełnień liczących sobie od roku do pięciu lat. Przy starszych protezach raczej zalecana jest wymiana na nowszy egzemplarz.
Kiedy potrzebne jest podścielenie protezy?
Prawidłowym dopasowaniem protezy zębowej zajmuje się protetyk. Problem w tym, że ani proteza, ani warunki w jamie ustnej nie pozostają niezmienne, dlatego nawet idealnie dopasowana proteza może z czasem zacząć sprawiać problemy.
Potrzeba miękkiego podścielenia protezy może więc wynikać z dwóch przyczyn. Pierwszą z nich jest naturalny proces zużycia protezy, który sprawia, że odkształca się ona i jej przyleganie do podłoża ulega pogorszeniu. Drugą możliwą przyczyną jest zmiana układu szczęki odbijająca się niekorzystnie na przyleganiu protezy. Może ona być wywołana postępującą atrofią kości żuchwy czy szczęki, czyli stopniowym zanikiem tkanki kostnej w tych miejscach.
W sytuacji, gdy proteza zaczyna gorzej przylegać, można po prostu wymienić ją na nową, lepiej dopasowaną. Nie zawsze jednak są do tego możliwości, nie zawsze też Pacjent chce nową protezę, gdy wystarczy wprowadzić poprawki w starej.
Jak przebiega podścielenie miękkie protezy?
Miękkie podścielenie protezy może zostać przeprowadzone metodą bezpośrednią lub pośrednią. Metodę bezpośrednią stosuje się w przypadku, gdy w protezie korekcji wymagają jedynie niewielkie niedoskonałości. Wówczas zabieg podścielenia przeprowadza się w całości podczas wizyty u protetyka od razu na miejscu.
Metoda pośrednia jest bardziej złożona – wymaga ponownego pobrania wycisku, który będzie odwzorowywał zmienione warunki anatomiczne w jamie ustnej. Na tej podstawie wprowadza się do protezy poprawki.
Czym różni się miękkie podścielenie protezy?
Jak już wcześniej powiedzieliśmy, wyróżnikiem tej metody podścielenia protezy są zastosowane materiały. Zamiast tworzywa akrylowego używa się materiałów miękkich i elastycznych, takich jak masy silikonowe, polisulfidowe lub tlenkowo-cynkowo-eugenolowe.
Zastosowanie miękkich materiałów przekłada się na większy komfort użytkowania, jednak nie zapewniają one takiej trwałości jak materiały twarde. Niektóre z nich, ze względu na ograniczoną żywotność, stosuje się głównie jako rozwiązanie tymczasowe, które po kilku miesiącach zastępuje się bardziej sztywnymi materiałami. Dzieje się tak na przykład podczas gojenia się podłoża protetycznego bezpośrednio po wszczepieniu implantów.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o zabiegach związanych z protezami, odwiedź Poradnię Stomatologiczną Michała Posturzyńskiego. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 32 307 57 85 lub wypełniając formularz.